Kanárské ostrovy

Gran Canaria

Ostrov Gran Canaria je jedním z nejkrásnějších a nejrozmanitějších ostrovů Atlantiku. Svými krásami uchvátí jak milovníky hor a nekonečných písečných pláží, tak milovníky golfu, turistiky, cyklistiky a samozřejmě vodních sportů, potápění a rybolovu. 

Gran Canaria je jedním ze dvou hlavních ostrovů španělského souostroví Kanárské ostrovy, které se rozkládají v Atlantickém oceánu, přibližně sto padesát kilometrů západně od afrického pobřeží. Původně na ostrově žili potomci afrických berberů, tzv. Guanchové, ti však byli v 15. století téměř vyhubeni španělskými dobyvateli. V roce 1483 se ostrov připojil ke Španělskému království, ke kterému náleží dodnes.

Název Kanárské ostrovy nevznikl podle roztomilých žlutých ptáčků, kteří nesmí chybět v žádné správné kanárské domácnosti, ale podle divoce žijících psů, kteří na ostrovech pobývali. Pes je latinsky can, odtud pochází název Kanárské ostrovy.


Malý kontinent

Ostrov Gran Canaria je v podstatě malým kontinentem  v miniatuře. Díky své poloze a rozdílným klimatickým podmínkám se zde setkáme se zlatými písčitými dunami, vyprahlou  "mexickou" krajinou s kaktusy, členitými horskými masivy i zelenými borovicovými lesy. V zimě pak v nejvyšších bodech ostrova, jako je Pico de las Nieves, můžeme občas vidět i bílý sněhový poprašek.

Lidem nejznámější je jih ostrova pro své krásné pláže všech odstínů a barev. Od bílého písku dovezeného z Karibiku na pláž Amadores, přes zlatý písek dovezený ze Sahary na pláž Puerto Rico, hnědý až po unikátní černý lávový písek, jako pozůstatek po sopečné činnosti. Pobřeží lemuje Atlantický oceán v barvách inkoustově modré, tyrkysově nazelenalé až průzračně křišťálově čisté vody. Sluníčko zde svítí po celý rok a teploty se celoročně pohybují okolo 25°C . Průměr srážek šest dní v roce mluví za své.

Zábava a sport

Jih ostrova je zaměřený především na turistický ruch. Najdeme zde proto nespočet barů a restaurací, které nabízejí především pestrý výběr mořských plodů a kanárských specialit. Pohodlně se usaďte do jedné z kaváren na promenádě, objednejte si lahodný drink a užijte si nezapomenutelný západ slunce nad oceánem, kdy nebe i hladinu zalije dechberoucí oranžová a růžová barva. 

Na jihu ostrova jsou dobré podmínky pro milovníky windsurfingu, kiteboardingu, paddleboardingu, jachtingu a potápění. Pro zájemce jsou zde k dispozici surfařské školy. Milovníci golfu si mohou vybírat z řady krásně upravených hřišť, např. Salobre Golf, Anfi Tauro Golf, Maspalomas Golf, nebo Lopesan Meloneras Golf.

Pro děti

Mezi dětmi je velmi oblíbená návštěva Palmitos parku, ve kterém se kromě řady exotických ptáků a zvířat představí v jedinečné show například delfíni, tuleni, nebo orli a papoušci. 

 

Aqualand Maspalomas je velký vodní park s mnoha atrakcemi, je vhodný pro děti od jednoho roku. 

Holiday World je svět zábavy s nejrůznějšími atrakcemi nejen pro děti.

 

Další zajímavostí je např. malá ZOO Cocodrilo Parque, kde je možné shlédnout zajímavou krokodýlí show.

 

V Las Palmas bylo nedávno otevřeno mořské akvárium Poema del Mar, kde se mimo jiné nachází největší akvárium v Evropě.

 

Vnitrozemí ostrova je oproti jihu velmi odlišné. Žádná větší města ani nával turistů zde nečekejte. Nachází se tu menší malebné vesničky, většinou typické bílé barvy, s přátelskými domorodými obyvateli, kteří se věnují především zemědělství či tradičním řemeslům: krajkářství, hrnčířství, pekařství atd. Často je můžete potkat v kanárských krojích hlavně při náboženských oslavách a do velkých měst se vydávají jen zřídka. Ve zdejších útulných restauracích zasazených třeba do skal, můžete ochutnat to nejlepší z kanárské kuchyně a nasát tu pravou uvolněnou atmosféru, spěch a stres tu nehledejte. Ve středu ostrova se tyčí mohutná skaliska a mezi nimi se klikatí turistické trasy a velmi kvalitní silnice, které jsou jako stvořené pro milovníky horské nebo silniční cyklistiky všech obtížností. Střed ostrova nadchne i nadšence pěší turistiky. Vybrat si můžete z kratších, středně dlouhých i velmi náročných tras. Jen ti nejzkušenější si troufnou přejít ostrov podélně ze severu na jih nebo obráceně. Za ty nádherné scenérie to však určitě stojí.

Severní část ostrova

Lidé velmi často opomíjejí severní část ostrova Gran Canaria, a to je veliká škoda. Leží zde pulsující hlavní město ostrova Las Palmas, moderní metropole s velkými nákupními centry, jednou z nejdelších pláží ostrova Las Canteras, nazývanou rájem všech surfařů  a starobylými uličkami ve čtvrti Vegueta. Tady se kromě katedrály sv. Anny nachází také dům, ve kterém nějakou dobu pobýval slavný mořeplavec a objevitel Ameriky Kryštof Kolumbus. 


Ve městě Arucas najdete velkolepý kostel v novogotickém slohu, který stojí za návštěvu. Nesmíte vynechat ani továrnu na výrobu místního  rumu Destilerias Arehucas.


Severní pobřeží patří k nejzelenějším částem ostrova. Pěstují se zde především banány na rozlehlých plantážích.  

Za návštěvu určitě stojí údolí Barranco de Los Cernícalos a Barranco de Azuaje. Člověk zde může obdivovat tropickou flóru a po vyznačených cestách dojít k několika vodopádům.


Oceán bývá na severu často rozbouřený a všudypřítomná skaliska bičují až několikametrové vlny, což ocení hlavně profesionální surfaři. Každý rok tu má zastávku i světový pohár právě v surfování a i pro člověka, který sportu příliš neholduje, je to parádní podívaná. 

Ptáte se, jestli se dá na severu vůbec vykoupat? Odpověď je ano! Lidé zde vytvořili umělé mořské bazény, které fungují jako vlnolamy, takže i na severu si můžete užít parádní den u vody. Někde se dokonce přírodní bazénky vytvořily přírodní cestou bez zásahu člověka, koupání v nich pak navozuje tu správnou romantickou atmosféru.

Gran Canaria je ostrov plný slunce, nádherných pláží, různorodé přírody, přátelských obyvatel a dobrého jídla.

Proč žít na Kanárských ostrovech?

Subtropické klima 

Zdejší příjemné klima je ovlivněno teplým Golfským proudem a chladnějšími pasátovými větry

345 slunečních dní v roce 

Průměrná teplota vzduch je 25 st. C., vody 21 st. C.  Jsou zde velmi vhodné podmínky pro celoroční pobyt

Pouhých 5 hodin letu z Prahy

Ráno se doma nasnídáte a večeři si dopřejete v některé z řady kvalitních restaurací v místě svého druhého domova

Nádherná příroda

Střídají se zde různá vegetační pásma od moře až po vysoké hory s výskytem řady endemických druhů rostlin. 

Skvělá gastronomie

Mořské plody, místní speciality, mexické jídlo, steaky, tapasy a kvalitní víno. 

Špičková golfová hřiště

Golfová hřiště jsou zde opravdovou lahůdkou pro všechny vyznavače tohoto sportu.